Wizard of Oz
Production Team:
Executive Producer.........................Lou Ursone
Director........................................Lauren Nicole Sherwood
Music Direction.............................Greg Chrzczon
Choreography...............................Shannon-Courtney Porper
Set Design...................................Peter Barbieri,Jr.
Costume Design............................Megan Latte Ormond
Lighting Design.............................Aaron Meadow
Production Stage Manager..............Brian J. Bianco
Assistant Stage Managers..............Heather Abrado, Carol B. Foley
Props..........................................Jean Gallati, Alejandra Meruelo
Production Assistant......................Will Hart, Julia Zimmerman
Spotlight Operators........................Zully Ramos, Miguel Gonzalez
Sound Board Operator.....................Dave Schwartz
Dance Captain...............................Ariana Morales
Build Crew.....................................Dominick Bria, Mike Brokowski,
Richard A. Dampf, Roger Dykeman, Mike Elliot,
Scott Ferrara, Donna Fox, Rick Harrington,
Will Hart, Dominick Lettera, Darin Meny,
Raul Meruelo,Jr.,Jim Muthersbaugh, Rob Neil,
Kevin Thompson, Danny Ward, Jan Ursone,
John Zimmerman, JuliaZimmerman,
Sarah Zimmerman
Program...................................Ruth Berliner
Poster/Logo Design.....................Bob Callahan
Running Crew.............................Will Hart, Todd Piskin,Joe Vitti,
John Zimmerman
Optimistic Voices….................Madison Coppola, Christina Carpanzano, Alicia Dupuis,
Katie Laurie, Ruth Lettera, Ariana Morales, Marcia Cummings-Vinci
Dorothy Gale….............................Meaghan Ashley Elliot
Toto…............................................Zuzu’s Petals
Aunt Em(Emily Gale)…................Marnie Kruse
Uncle Henry(Henry Gale)…........Jim Muthersbaugh
Zeke(Farmhand))…......................Rob Nichols
Hickory(Farmhand))….................Rick Harrington
Hunk(Farmhand))….....................Bret Fox
Professor Chester Marvel)…......Daniel Fitzgerald
Cyclone Dancers...................Heather Abrado, Christina Carpanzano, Madison Coppola,
Katie Laurie, Ariana Morales
Glinda, Good Witch of the North...................Marnie Kruse
Munchkins…..............................Maggie Barr, Alexandra Brokowski, Stephanie Browder,
Alina Z. Bucknoff, Mary Cate Carlo, Griffin Gallati, Abby Gandini,
Lucy Hart, Stephanie Hausman, Emily Lucadamo, Tovia Marinstein,
Mary Muthersbaugh, Phoebe Oler, Gabrielle Perreault, Nathalie Perrault,
Taylor Richards, Brooke Sweeny, Caroline Sweeny, Katie Turk,
Isabella Viggiano
Braggart Munchkin.............................Erin Maher
Munchkin School Teachers..............Ayla Guttman, Alexa Luft
Mayor of Munchkin City...................Jackson Gallati
Barrister...............................................Adelaide Elizabeth Meny
Munchkin City Parents.....................Alexandra Cahr, Maggie Kruse
Coroner...............................................Geoffrey Cahr
The Lullaby League.........................Maren Hersam, Victoria Szele, Sarah Gold
The Lollipop Guild............................Joshua Dampf, Zack Furnari, Christopher Ward
The Wicked Witch of the West .........................Donna Fox
Munchkin Fiddler.........................Kate Connors
The Scarecrow..........................Bret Fox
Crows..................................Randy Bucknoff, Scott Ferrara, Dominick Lettera, Sean Pultz
Trees ...................................Madison Coppola, Katie Laurie, Ariana Morales
The Tinman..........................Rick Harrington
The Cowardly Lion..............Rob Nichols
Poppies...................................Heather Abrado, Christina Carpanzano, Madison Coppola,
Katie Laurie, Ariana Morales
Emerald City Guard……James Ringel
Ozians...........Dominick Bria, Randy Bucknoff, Christina Carpanzano, Madison Coppola,
Marcia Cummings-Vinci, Alicia Dupuis, Roger Dykeman, Scott Ferrara,
Katie Laurie, Dominick Lettera, Ruth Lettera, Darin Meny, Ariana Morales,
Jim Muthersbaugh, Sean Pultz, Danny Ward
The Wizzard of Oz............................Daniel Fitzgerald
The Winkies.................................................Dominick Bria, Roger Dykeman, Scott Ferrara,
Dominick Lettera, Darin Meny, Jim Muthersbaugh, Sean Pultz, James Ringel
The Winkies General..................................................................Randy Bucknoff
Nikko(Commander of the Flying Monkeys)...........................Danny Ward
Jitterbugs..................................Dominick Bria, Christina Carpanzano, Madison Coppola,
Katie Laurie, Ariana Morales
Flying Monkeys….Alexandra Brokowski, Geoffrey Cahr, Alicia Dupuis, Ayla Guttman
Orchestra:
Conductor/Keyboard..........................Greg Chrzczon
Synthesizer............................................Walter T. Martins Filho
Bass........................................................Nick Macri
Percussion.............................................Brian Coralian
Reeds.....................................................George Beratis
Flute.......................................................Melissa Valendra