Guys & Dolls
Production Team:
Executive Producer - Lou Ursone
Director - Gorgon Casagrande
Music Director - Michael Andrew Cooney
Choreographer - Karen Casagrande
Set Design - Peter Barbieri, Jr.
Costume Design - Solveig Pflueger
Production Stage Manager - Jan Ursone
Costume Assistants - Ronnie Cooley, Kim Coppola, Maria Valendra
Assistant Stage Manager - John Atkin
Dance captains - Eric Hu, Steven Whitaker, Renee Kaminsky, Carla Collins
Sound Board Operator - Dave Schwartz
Properties - Diane Arditti, Pat McCoy
Program - Ruth Berliner
Running Crew: Dominick Lettera, Zully Ramos, Rob Nichols, Becca Pasquino, Jim Ringel
Building Crew: Patrick Sweeney, David Dressler, Christine Mallardi, Micky Mallardi, Jerry Kranz, Patricia Dorsey, Elayne Cassara, Jaelle Cassara, Steven Whitaker, Jacqueline MacLean, Richard Cummings, Tommy DeSalvo, Rick Harrington, Frank Callahan, Joel Romanelli, Andrea Martinez, Sara DeFelice, Jacquie Carlsen, Renee Kaminsky, Frank Beck, Jorie Janeway, Kevin Thompson, Samantha Blackwell, Cole Blackwell
(Names in red denote Curtain Call debut.)
Nicely-Nicely Johnson - Mickey Mallardi
Benny Southstreet - Bob Filipowich
Rusty Charlie - Bill Warncke
Sarah Brown - Laura Blackwell
Arvide Abernathy - Rick Harrington
Harry The Horse - Tommy DeSalvo
Lt. Brannigan - Frank Callahan
Nathan Detroit - Michael Pelazza
Miss Adelaide - Jorie Janeway
Sky Masterson - John Blackwell
Agatha - Heather Abrado
Mimi - Andrea Martinez
General Matilda B. Cartwright - Jacqueline Carlsen
Big Julie - Charlie Valendra
Cafe Cubana Girl - Renee Kaminsky
Crapshooters - Randy Bucknoff, Louis Coppola, Jerry Kranz, Joel Romanelli, Patrick Sweeney, Bill Warncke
Crapshooter Dancers - F.J. Beck, Richard Cummings, Bob Filipowich, Eric Hu, Bobby Pavia, Kevin Thompson, Steven Whitaker
Hot Box Girls - Elyne Cassara, Patricia Dorsey, Carla Collins, Maddy Gale, Renee Martinez
Mission Band - Heather Abrado, Sara DeFelice, David Dressler, Amber Gordon, Jacqueline MacLean, Christine Mallardi, Kate Telfer Havana Dancers - Heather Abrado, Frank Beck, Carla Collins, Richard Cummings, Sara DeFelice, David Dressler, Amber Gordon, Jacqueline Maclean, Christine Mallardi, Eric Hu, Renee Kaminsky, Bobby Pavia, Patrick Sweeney, Kate Telfer, Kevin Thompson, Steven Whitaker
The Band:
Michael Andrew Cooney Piano/Conductor
Josh Sette Keyboards - Michael Andrew Cooney, Stephanie Gaumer Percussion - Brian Coralian Bass - Nick Macri, Joe Sinaguglia Reeds - George Berratis